Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wspólnota parafialna
07-28-2020, 09:58 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-28-2020 10:00 PM przez maly_kwiatek.)
Post: #1
Wspólnota parafialna
Najważniejsza wspólnota, bo bez niej nie byłoby pewnie Kościoła, a na pewno nie wyglądałby tak jak wygląda.

Parafie na Zachodzie upadają, rozpadają się, nieraz przez siłę odśrodkową jaką stają się Rady Parafialne zarządzające proboszczem i doprowadzające do zamykania, sprzedawania i burzenia kościołów i kaplic bez próby uzgodnienia postępowania z proboszczami sąsiednich parafii.

Papież Franciszek widząc co się dzieje postanowił przeciwdziałać tej patologii. Kongregacja ds. Duchowieństwa wydała 20 lipca 2020 roku instrukcję "Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła". Warto zapoznać się z tą instrukcją, bo wyznacza ona kierunki do ratowania naszych parafii od świecenia pustką i od zaniku parafialnej misji ewangelizacyjnej.

Instrukcja "Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła"

Być małym kwiatkiem pod stopami Boga - św. Teresa z Lisieux
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-31-2020, 09:53 AM
Post: #2
RE: Wspólnota parafialna
Często bywa tak że dobre owoce psuja się od środka więc trzeba zadbać aby te owoce ratować. Bardzo dobrze że powstało narzędzie do ratowania wspólnot. Według mnie najwięcej pracy czeka na same trzony wspólnot,gdyż to często na nich spoczywa to istnienie. Jeśli trzon nie będzie prowadził wspólnot tak jak trzeba to wspólnoty będą się wykruszać i padać. Błędne postępowanie dało się zauważyć w mojej parafii we wspólnocie Drogi Katechumenalnej. To sami katechiści sprawili że wiele osób odeszło ze wspólnot mimo że przeszli etapy. To nie było dobre, gdyż teraz nawet na katechezy nie przychodzi zbyt wiele osób. A wcześniej wspólnoty liczyły po 20-30 osób każda.

W Polsce jeszcze i tak mamy dobrą sytuację choć i u nas się to trochę psuje,ale Polska jest nadal krajem w dużej mierze katolickim,choć tych katolików jakby ubywało. Wierni katolicy podtrzymują jednak Kościół i dzięki temu życie parafialne jakoś trwa. I to jest dobre. Ale tak jak w kraju tak i w Kościele - jeśli Polska ma być silna jako kraj potrzebuje jedności Polaków a nie wzajemnych walk tak samo Kościół aby był silny potrzebuje jedności katolików i hierarchii,aby wspólnie utrzymać Kościół.

"Miłość oznacza rozprowadzać ciepło, nie dusząc się przy tym wzajemnie. Miłość oznacza być ogniem, ale wzajemnie się nie spalać."

Phil Bosmans
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Via Ad Deum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS