Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pieniądz w twoim zyciu - dodatek do życia czy bożek?
10-30-2013, 08:33 AM
RE: Pieniądz w twoim zyciu - dodatek do życia czy bożek?
Oczywiście że nie.
Chrzescijanin wcale nie musi być biedny.Może być nawet bardzo bogaty. Jezus wcale nie che odbierać nam naszych dóbr, tylko wie, że uzależnienie się od nich jest dla nas niekorzystne. (Aczkolwiek łatwiej jest wielbłądowi przejść przez Ucho Igielne niż bogatemu osiagnąć Królestwo Niebieskie.)
Ja wcale nikogo nie namawiam do wypełniania owych słów Jezusa po to by uzyskać doskonałość czy coś podobnego. Nie. Zaproponowałem je do wypełnienia tylko jako test. Bo łatwo żyć w wewnetrznym oszustwie, być przekonamnym do czegoś. Samego siebie okłamywać. Dlatego, jeśli twierdzisz, że jesteś wolny od pieniądza i wcale nie przywiazany do niego, to po prostu zrób ten test. Przekonamy się.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-30-2013, 08:39 AM
(11-26-2012 12:51 PM)Sant napisał(a):  
(05-02-2012 03:05 PM)Soter napisał(a):  Pieniądze traktuję jako środek płatniczy. Nigdy nie przywiązywałem do nich nadmiernej wagi. Kiedy poznałem Pismo Święte, to zrozumiałem w jak komfortowej sytuacji jestem.
Może sprawdzimy prawdziwość twoich słów? Czy tak jest rzeczywiście, czy myślisz tylko że tak jest?
Zrób to co mówi Jezus do owego młodzieńca pytającego czego mu jeszcze brakuje. "Idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim..."
Jak uczynisz owo doświadczenie, to wtedy pogadamy.

Jednak muszę zauważyć , że dosłowne potraktowanie fragmentu ;

"Idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim..."

dosłownie, nie jest dobrem dla osób, nie żyjących pod regułą zakonną, ale w stanie świeckim. Jezus zapewne nie wymaga od ojca rodziny, aby sprzedał w wszystko co ma i rozdał ubogim i spowodował katastrofę rodzinną . Bezradny

http://www.jhs.fora.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-30-2013, 03:09 PM
Exe - Jezus nie wymaga niczego. To co mówił do owego młodzieńca, to był też tylko test, aby mu udowodnić, że jest grzesznikiem bardzo przywiązanym do dóbr. Tzn, że w dobrach szuka zabezpieczenia a nie w Bogu. Młodzieniec ów test oblał. Odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
Co do katastrofy spowodowanej przez ojca rodziny, to mogę cie zapewnić, że Bóg oddaje stukrotnie tym co mu zaufają. To nie dobra dają życie ale Bóg.
10-30-2013, 03:59 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-30-2013 04:02 PM przez exe.)
(10-30-2013 03:09 PM)Sant napisał(a):  Exe - Jezus nie wymaga niczego. To co mówił do owego młodzieńca, to był też tylko test, aby mu udowodnić, że jest grzesznikiem bardzo przywiązanym do dóbr. Tzn, że w dobrach szuka zabezpieczenia a nie w Bogu. Młodzieniec ów test oblał. Odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
Co do katastrofy spowodowanej przez ojca rodziny, to mogę cie zapewnić, że Bóg oddaje stukrotnie tym co mu zaufają. To nie dobra dają życie ale Bóg.
Masz słuszność, Sant, także w kwestii zaufania Bogu. Ucisk, jaki spotyka wiele rodzin, również ma znaczenie testu i zarazem pedagogiczne to, jako że jest On mądrym Pedagogiem, j jednak miałem na myśli skrajną postawę własnego postanowienia ad hoc typu :

Ojciec rodziny stwierdza po lekturze wspominanego przez nas cytatu :

"Jezus nas kocha, więc my się odwdzięczmy, sprzedajmy mieszkanie, nie płaćmy rat za RTV i AGD , zamieszkajmy w Parku , jako żebracy.

Myślę, że Jezus by tego nie nazwał roztropnością, ale wszak Bogiem nie jestem i nie znam Jego myśli. Bezradny
Wydaje się, że każdy stan ma swoją doskonałość i powinien się w tej swoistej przestrzeni poruszać.

10-30-2013, 08:39 PM
""Jezus nas kocha, więc my się odwdzięczmy, sprzedajmy mieszkanie, nie płaćmy rat za RTV i AGD , zamieszkajmy w Parku , jako żebracy. "
I tu właśnie tkwi pułapka.
Brak zaufania do Boga. Myślimy że to pieniądz daje życie. Że bez pieniądza pozostaje tylko park i żebranie.
10-31-2013, 08:23 AM
Brak zaufania do Boga nie należy mieszać z życiem odpowiednim dla swego stanu.
Związane są z tym na przykład śluby - inne dla każdego z nich, bo w każdym z nich doskonałość jest inną drogą uświęcenia.
Posiadanie pieniądza nie jest tożsame z pożądaniem pieniądza.

Nazwanie pułapką przykładu z pozbawieniem rodziny wiktu i opierunku, jest grzechem wystawiania Boga na próbę i zalążkiem pychy. W taki to sposób w swe sidła chciał Szatan złowić Jezusa, proponując Mu rzucenie się w przepaść.
Czy my - ojcowie rodzin - jesteśmy "na górze", aby rzucać rodzinę w przepaść ?

10-31-2013, 08:24 PM
Exe - przeczytaj dokładnie całą dyskusję i ze zrozumieniem.
10-31-2013, 09:41 PM
Jezus nie wymaga od nas niczego - to jest oczywiste, jednak to pracuje w drugą stronę : to my powinniśmy od siebie wymagać, nawet jeśli od nas mld wymagają.

Jednak utrzymuje w mocy to, co powiedziałem o zachowaniu stosownym do stanu.

08-10-2020, 05:10 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-10-2020 05:11 PM przez skała.)
Musisz pamiętać, że ważniejsze jest «być», niż «mieć» - a ty tylko o pieniądzach! Mamona i mamona!..."
Kawa
08-11-2020, 07:04 PM
Cytat:Św. Franciszek z Asyżu nienawidził pieniędzy i bał się ich jak diabła. Dlatego w regule zakazał nie tylko posiadać jakiekolwiek pieniądze, ale nawet zabronił je dotykać. Otóż kiedyś w kościele franciszkańskim jakiś człowiek zostawił obok krucyfiksu pewną sumę pieniędzy. Jeden z braci zauważył to, wziął je i szybko wyrzucił przez okno. Gdy święty dowiedział się o tym, przywołał tego brata, skarcił go, a za pokutę nakazał mu uchwycić te pieniądze wargami, wynieść je poza klasztor i rzucić na pierwszą lepszą kupę oślego nawozu. Potem powiedział: "Na przyszłość macie pamiętać, że pieniądze na równi z gnojem należy traktować".

http://remi.jezuici.pl/stara/swiety7.html

Dlaczego takie podejście do pieniędzy? Myślę że Franciszek doskonale wiedział że pieniądze ludziom w głowach przewracają, ludzie zamieniają Boga na bożka pieniądza i on nimi rządzi. I tak jest: gdy pieniądz zaczyna rządzić człowiekiem to ten zapomina o Bogu,zapomina do czego pieniądze mają służyć. Jest wtedy tylko "więcej.więcej" albo "kto ma kasę ten ma władzę" i jeszcze więcej i jeszcze bardziej innych doić z kasy. Kto najbardziej wtedy cierpi? NAJBIEDNIEJSI. Zachłanność,chciwość,pazerność prowadzą człowieka do totalnego upadku.

"Miłość oznacza rozprowadzać ciepło, nie dusząc się przy tym wzajemnie. Miłość oznacza być ogniem, ale wzajemnie się nie spalać."

Phil Bosmans
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Via Ad Deum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS