Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy czyściec naprawdę istnieje?
07-25-2016, 01:00 PM
Post: #21
RE: Czy czyściec naprawdę istnieje?
Do dysputy nt ( nie ) poprawności stwierdzenie " tylko Biblia " chciałbym dodać jeszcze, iż [1 J 5, 20]" Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu (...) " tj. możnością do uzasadniania słów Boskich oraz poznawania Boskiego zamysłu w tworzeniu materii oraz opisie jej działania. Dlaczego tak a nie inaczej? Biblia została skierowana raczej do prostych ludzi, do takich którzy nie byli w stanie czy to mentalnie czy czasowo pozwolić sobie na taki wysiłek. Potrzebne były konkrety, zaś aby wszelkie dobitne pytania miały swoją odpowiedź dał nam swój rozum.
Co to byłaby za wiedza podana wprost na tacy? Zresztą: " J 21, 25 Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać. "


Aby mówić o jakimś bycie, trzeba najpierw zastanowić się nad samą możliwością jego istnienia. Jak wiadomo coś co może się wydawać logiczne, wcale nie musi być prawdziwe. Tak więc zadaję pytanie podobne do poprzednika. Czy istnieje taka możliwość, tj czy nic nie przeszkadza w tym, aby czyściec istniał?
Zastanówmy się wspólnie, tak aby pracowały wszystkie umysły.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-25-2016, 07:54 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-25-2016 11:33 PM przez exe.)
Post: #22
RE: Czy czyściec naprawdę istnieje?
(12-28-2015 08:32 AM)Sant napisał(a):  No i co z tym czyśćcem? - Istnieje czy nie?
Na tak postawione pytanie, trzeba by odpowiedzieć, że przekonasz się sam.

(01-03-2015 05:26 PM)Hendi napisał(a):  
(01-02-2015 05:14 PM)Palma napisał(a):  Czy, KKK to nie Biblia ?
Jeśli KKK to Biblia, to dlaczego nazywa się KKK, a nie Biblia?
KKK jest w pełni oparty na Biblii, więc takie "podchwytliwe" sformułowanie w charakterze supozycji rzekomego myślenia katolickiego:
KKK=BIBLIA, nie ma racji bytu i w zasadzie dobrze o tym wiesz. Takie sformułowanie ma na celu jedynie sprowadzenie uwagi Czytelników na fałszywy tor myślenia, jakoby KrK sprzeniewierzał się Bogu.

(07-25-2016 01:00 PM)Philip napisał(a):  Aby mówić o jakimś bycie, trzeba najpierw zastanowić się nad samą możliwością jego istnienia. Jak wiadomo coś co może się wydawać logiczne, wcale nie musi być prawdziwe. Tak więc zadaję pytanie podobne do poprzednika. Czy istnieje taka możliwość, tj czy nic nie przeszkadza w tym, aby czyściec istniał?
Zastanówmy się wspólnie, tak aby pracowały wszystkie umysły.
Sam czyściec musi istnieć z prostej przyczyny:
"Bo Ty nie jesteś Bogiem, któremu miła nieprawość,
złego nie przyjmiesz do siebie w gościnę. "
(Ps 5, 5)

a jednocześnie widzimy, że:
"Jestem gościem na ziemi" (Ps 119, 19).

Zestawienie tych fragmentów widzę tak: Bóg gości tych u Siebie, którzy są czyści, ale jednocześnie na ziemi są pielgrzymami, a więc muszą gdzieś się oczyścić, ponieważ muszą być, skoro nie można nie być Notworthy

http://www.jhs.fora.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-17-2017, 06:05 PM
Post: #23
RE: Czy czyściec naprawdę istnieje?
Z jednej strony są ludzie, którzy uważają, ze czyściec istnieje. Z drugiej strony mamy Biblię, która mówi, że jeśli ktoś umiera, to płaci śmiercią za swoje grzechy (Rzym. 6,7). Komu mamy zawierzyć - ludziom czy Bogu, który przemawia do nas poprzez swoje Słowo.
Odpowiedz cytując ten post
07-13-2021, 01:39 PM (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-13-2021 01:42 PM przez Sant.)
Post: #24
RE: Czy czyściec naprawdę istnieje?
Bezpośrednio faktycznie nie ma odniesienia do czyśćca. Jednak są przesłanki. I tradycja Kościoła wyraźnie odnosi się do jego istnienia. A Pismo powstało w środowisku chrześcijańskim, zgodnie z wiarą tego środowiska. Najpierw pojawia się wiara, życie chrześcijańskie, przekaz ustny, potem pojawia się Pismo, jako efekt wiary Kościoła. W Piśmie nie było potrzeby dawać jakichś definicji, ma ono inny cel.

Zresztą pojęcie "czyściec" nie określa miejsca, tylko stan ducha. Nie można zatem wykluczyć, że może zaistnieć również w tym życiu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-14-2021, 09:55 AM
Post: #25
RE: Czy czyściec naprawdę istnieje?
(04-17-2017 06:05 PM)Salix napisał(a):  Z jednej strony są ludzie, którzy uważają, ze czyściec istnieje. Z drugiej strony mamy Biblię, która mówi, że jeśli ktoś umiera, to płaci śmiercią za swoje grzechy (Rzym. 6,7). Komu mamy zawierzyć - ludziom czy Bogu, który przemawia do nas poprzez swoje Słowo.
Salix chyba coś pomylił.
Powołany przez niego fragment brzmi nieco inaczej: patrz pogrubienie (- reszta to kontekst, zresztą niepełny - kolejne wersety :8.... wyjaśniają rzecz dokładniej)
1 Cóż więc powiemy? Czyż mamy trwać w grzechu, aby łaska bardziej się wzmogła? Żadną miarą! 2 Jeżeli umarliśmy dla grzechu, jakże możemy żyć w nim nadal?
3 1 Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? 4 Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca.
5 Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. 6 To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała2dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. 7 Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu.
Generalnie mowa tu o przyjęciu przez Chrystusa każdego grzechu, uwolnienie od niego. Ale możemy nie przyjąć ofiary Zbawiciela i wtedy... czyściec i ewentualnie ...piekło. I niekoniecznie tu chodzi o śmierć fizyczną. Bardziej w ontologicznym jej zrozumieniu tzn. śmierci naszego "ja".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Via Ad Deum | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS